واکنش وزیر ارتباطات به فیلتر شدن تلگرام

به گزارش پناهگاه موزیک: شب گذشته تلگرام با حکم قضایی فیلتر شد و محمدجواد آذری جهرمی که از مخالفان فیلتر شدن تلگرام است، در پی فیلتر شدن شبانه این پیام رسان در توئیتر خود نوشت که نمی توان جلوی جریان آزاد اطلاعات را گرفت و در صورت مسدود کردن یک وسیله ارتباطی، مردم جایگزین آن را خواهند یافت.

واکنش وزیر ارتباطات به فیلتر شدن تلگرام

واکنش وزیر ارتباطات به فیلتر شدن تلگرام

به دنبال فیلتر شدن تلگرام با حکم قضایی دادستان، محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات در پیام توییتری نسبت به این جریان واکنش نشان داد و نوشت:

دسترسی شهروندان به منابع اطلاعات، توقف‌ناپذیر است؛ هر چند استفاده از یک نرم‌افزار متوقف شود. نرم‌افزارهای بدیل، شناسایی و جریان آزاد اطلاعات، مجدداً فعال و در گردش خواهد بود. این خاصیت و لازمه‌ی دسترسی آزاد به اطلاعات در عصر ارتباطات است.

‏فناوری، به خودی خود، نه مجرم است نه مفسد و نه منحرف؛ این بشر است که با استفاده نادرست از آن، جرم یا فساد در فضای زندگی مجازی را ترویج می‌کند؛ چندان که در فضای واقعی نیز چنین می‌کند که امری است گریزناپذیر و علی حده.

‏توسعه فناوری نیز پیوسته و توقف‌ناپذیر است؛ چرا که مکث در این مسیر پرجنب‌و‌جوشِ لایتناهی، آن هم در روزگار سرعت تکنولوژی، بس سخت و مستصعب است و خود تحریمی از دنیای نوین عقب‌ماندگی را به‌ دنبال خواهد داشت.

سیاستگذاری برای رسانه‌های نوین و به رسمیت شناختن آن‌ها در جهت پاسداشت حقوق شهروندان، نیازمند اقدامی عاجل است که تعارض کشور با شبکه‌های اجتماعی را کاهش و باعث وحدت عمومی و مانع سلب اعتماد خواهد شد.‏

در این میان نباید از عدم وجود استانداردی جهانی برای حفظ حاکمیت کشورها در نرم‌افزارهای فضای مجازی گذشت، این تعارضی است که برای اکثر کشورها وجود دارد. زمانی که مقررات کشورها محترم شمرده نشود، عکس‌العمل حاکمیت‌ها امری غیر طبیعی و غیر معقول نمی‌نماید.

همچنین بخوانید: تلگرام در ایران فیلتر شد (۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۷)